Kako da otvorim firmu?

- Posted by ZOC Adzija
- Posted in Blog
ODLUČILI STE DA OTVORITE FIRMU U SRBIJI?
NE ZNATE ŠTA TREBA DA RADITE? KAKO DA RADITE?
EVO OSNOVNIH KORAKA:
Odlučite kakvo preduzeće će odgovarati delatnosti kojom želite da se bavite
Ako želite da otvorite agenciju (knjigovodstvenu, konsultantsku, prevodilačku…), bavite se gradjevinskim poslovima, trgovinom, negom lepote i slično najbolji oblik preduzeća je PREDUZETNIČKA RADNJA (zanatska radnja, trgovniska radnja, frizerska, kozmetički salon…). Preduzetnik za poslovanje svoje firme odgovara svojom ličnom imovinom i sam snosi odgovornost za poslovanje firme (sam plaća sve gubitke i kazne čak i ličnom imovinom), ali ima manje troškove za plate, poreze, knjigovodju i slično. Preduzetnik lakše može doći do svog novca i podići novac sa računa svoje firme.
Ako želite da se bavite drugim delatnostima i da obavljate druge poslove preporučuje se osnivanje DRUŠTVA SA OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU (DOO). Za osnivanje ovakvog preduzeća vam ne treba puno novca ali podrazumeva malo komplikovanije poslovanje u odnosu na preduzetničku radnju, vodjenje dvojnog knjigovodstva, više propisa koje morate pratiti. Novac vaše firme nije vaš novac, nego sve uplate i isplate novca moraju imati račune koji ih opravdavaju. Vi kao vlasnik i odgovorno lice možete podići samo dobit preduzeća na kraju godine, ali morate pre toga platiti porez na dobit državi. Ukoliko firma pravi gubitke, vi za to ne odgovarate ličnom imovinom, nego samo imovinom firme.
Postoji još mogućnosti za registraciju firmi, ali smo mi odabrali dva najčešća.
Odabrati dobrog knjigovodju koji će voditi računa o vašem poslovanju i obavezama prema državi
Ovo je veoma važno jer mnogi ne poznaju zakone i obaveze prema državi i državnim organima pa je potrebno da imaju nekog ko će voditi računa o tome da radite po zakonu i ne uvedete sebe i firmu u problem. Knjigovodja vam može pomoći i oko otvaranja firme.
Pre osnivanja morate znati kojom delatnošću ćete se baviti, koja je šifra delatnosti, na kojoj adresi ćete prijaviti firmu, kako ćete plaćati porez…
Naučite osnovnu dokumentaciju u knjigovodstvu
Vrlo je važno da i sami naučite osnovne stvari o knjigovodstvu kako bi mogli u preduzeću da napravite osnovna dokumenta – ponudu, predračun, račun, nalog za uplatu, nalog za prenos, nalog za isplatu, službeni nalog, zahtev za ponudom… Preporučujemo da u 50 školskih časova kursa za knjigovodstvo naučite osnovne tokove novca i dokumenata kako bi mogli da vodite računa o svim važnim poslovima u vašoj firmi. Zanatsko obrazovni centar Adžija ima individualni pristup obuci za knjigovodstvo i za one koji ne žele da se knjigovodstvom bave nego samo da bolje rade svoj posao i vode i kontrolišu svoju firmu.
Registrovati firmu u Agenciji za privredne registre – APR
Dokumentacija za registraciju firme je različita za preduzetnike i doo. Postupak uvek započinje upisom u registar APR i podnošenjem registracione prijave na propisanom obrascu APR-a. Rok za odlučivanje da li će prijava biti usvojena ili odbačena je najviše 5 radnih dana, počevši od datuma prijema dokumentacije u Registar. Ako su ispunjeni svi uslovi donosi se Rešenje o osnivanju, odnosno Odluka i Rešenje da se prijava usvaja, a zatim se ista objavljuje na sajtu APR-a. Ako prijava nije uspela, moraćete podneti iz početka. Registracija se može odraditi i elektronski.
Za osnivanje preduzetnika u Agenciji za privredne registre potrebno je da se priloži sledeća dokumentacija:
- popunjena registraciona prijava osnivanja preduzetnika koju podnosi fizičko lice ili ovlašćeni punomoćnik,
- overena fotokopija lične karte preduzetnika,
- dokaz o plaćenoj taksi odnosno naknadi za osnivanje preduzetnika,
- saglasnost organa o obavljanju delatnosti (saglasnost se prilaže samo ukoliko je neophodna).
Potrebna dokumentacija za osnivanje DOO u Srbiji je sledeća:
- jedinstvena registraciona prijava osnivanja DOO i upisa u registar poreskih obveznika potpisana od strane zakonskog zastupnika pravnog lica (ovlašćenog lica za zastupanje) ili lica koje ima punomoćje ovlašćeno od strane zastupnika društva,
- dokaz o identitetu članova društva – fotokopija lične kаrte za domaće državljane (fotokopija pаsošа ukoliko je strani državljanin; ukoliko je osnivač pravno lice prilaže se izvod iz Registrа, u kome je to pravno lice prethodno registrovano),
- osnivački akt DOO (Odlukа o osnivanju za jednočlano društvo ili Ugovor o osnivanju za višečlano DOO), sа overenim potpisimа svih osnivаčа, odnonso članova društva,
- odlukа o imenovаnju zаstupnikа, ako on nije određen osnivačkim aktom,
- overen potpis zаstupnikа,
- potvrda iz banke o uplati novčanog uloga kao dokаz o uplаti nаknаde zа osnivаnje (ukoliko se uplaćuje novčani ulog u društvo),
- sporazum članova o proceni vrednosti nenovčanog uloga (samo ukoliko se unosi nenovčani ulog u društvo),
- dokaz o plaćenoj naknadi za registraciju osnivanja DOO i dokaz o plaćenoj naknadi za registraciju i objavljivanje osnivačkog akta.
Otvoriti račun firme u banci
Ako osnivate doo i pre registracije morate imati otvoren račun u banci, uplatiti osnivački ulog (može biti najmanje 100 dinara) i napraviti karton deponovanih potpisa tj. odrediti ko će potpisivati vaša dokumenta.
Za otvaranje poslovnog računa potrebno je podneti osnovnu dokumentaciju:
- zahtev za otvaranje poslovnog računa,
- obrazac overeni potpisi lica ovlašćenih za zastupanje (OP obrazac overen kod javnog beležnika),
- odluka ili rešenje o usvajanju registracione prijave osnivanja iz APR-a,
- karton deponovanih potpisa banke,
- dokaz o identitetu,
- prateća dokumentacija banke (Ugovor, Nacrt ugovora i slično).
- Osnivački akt (ako ste doo).
Napraviti pečat
Kod pečatoresca napraviti pečat. Nakon dobijanja Rešenja o registraciji naredni korak je izrada pečata. Važno je istaći da pečat više nije obavezan, ali se on kod nas i dalje koristi u privrednom životu i predstavlja ozbiljan pristup poslovanju i dokumentu. Upotreba pečata je i dalje obavezna na pojedinim dokumentima. Ukoliko nemate fizički pečat vrlo često će vam biti potreban elektronski potpis.
Važni brojevi firme – sad ste vlasnik preduzeća!!!
Nakon registracije DOO dobija:
- matični broj (registarski broj koji dodeljuje Republički zavod za statistiku),
- PIB (poreski identifikacioni broj koji izdaje Poreska uprava),
- broj zdravstvenog osiguranja (koji izdaje RZZO).
Ovo su važni brojevi za poslovanje i na osnovu njih ćete obavljati sve dalje poslove.
Vaše je da radite, a ostale važne i obavezne korake ostavite svom knjigovodji
Prijava u poreskoj upravi nakon registracije firme u APR. Obračun poreza i poresku prijavu popunjava i podnosi ovlašćeni knjigovođa. Zakonski rok za predaju poreske prijave je 15 dana od datuma osnivanja firme, odnosno od datuma donošenja Rešenja o registraciji iz APR-a.
Izrada kvalifikovanog elektronskog potpisa (digitalni potpis) jer bez njega ne možete da radite na elektronskim servisima radi potpisivanja, podnošenja i overavanja dokumenta elektronskim putem. Za dobijanje digitalnog potpisa podnosi se zahtev za izdavanje kvalifikovanog sertifikata za elektronski potpis na ličnoj karti sa čipom. Zahtev se podnosi u nadležnoj Policijskoj upravi i za građane Republike Srbije elektronski potpis se izdaje besplatno u MUP-u.
KORACI SU OBJAŠNJENI JEDNOSTAVNIM JEZIKOM DA IH RAZUMEJU I LJUDI KOJI SU MALO OBRAZOVANI, ALI SU VREDNI I ŽELE DA BUDU SAMI SVOJE GAZDE!
SREĆNO U POSLU!!!