Warning: opendir(/home/adzija/public_html/wp-content/cache/db/options//699/96f): Failed to open directory: No such file or directory in /home/adzija/public_html/wp-content/plugins/w3-total-cache/Util_File.php on line 133

Warning: opendir(/home/adzija/public_html/wp-content/cache/db/options//971/561): Failed to open directory: No such file or directory in /home/adzija/public_html/wp-content/plugins/w3-total-cache/Util_File.php on line 133
Bezbednost za žene, jaka zajednica - Adžija

Bezbednost za žene, jaka zajednica

Bezbednost za žene bezbedna zajednica

Zanatsko obrazovni centar „Adžija“ u saradnji sa Gradskom upravom Vršca organizuje i sprovodi obuku 12 polaznica za muško ženskog frizera i krojenje i šivenje u okviru projekta „Bezbednost za žene, jaka zajednica“. Projekat ima za cilj osnaživanje i podršku ženama koje su doživele nasilje i predstavlja važan korak ka poboljšanju života žena u zajednici. Kroz ovaj projekat, žene ne samo da dobijaju obuku i mogućnost da se ponovo zaposle, već dobijaju i podršku koja će im omogućiti da postanu ekonomski nezavisne i psihološki osnažene. Podršku za sprovođenje projekta gradu Vršcu pružio je GIZ kroz projekat Nemačke razvojne saradnje „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“.

Ponosni smo na rad i učešće u ovakvim društveno odgovornim i nadasve humanim projektima. Hvala Gradskoj upravi Vršca na ukazanom poverenju!

Projekat „Bezbednost za žene, jaka zajednica“: Osnaživanje žena kroz profesionalnu obuku i ekonomsko osnaživanje

Projekat „Bezbednost za žene, jaka zajednica“, koji ima za cilj osnaživanje i podršku ženama koje su doživele nasilje, predstavlja važan korak ka poboljšanju života žena u našoj zajednici. Prema statistikama, Srbija je, kao i mnoge druge zemlje, suočena sa visokom stopom nasilja nad ženama. Podaci iz izveštaja o nasilju nad ženama za 2022. godinu pokazuju da je čak svaka treća žena u Srbiji doživela neki oblik fizičkog ili psihološkog nasilja. Ove brojke oslikavaju dubok i dugoročan problem koji ima ogroman uticaj na živote žena, ali i na celokupnu društvenu strukturu. Projekat „Bezbednost za žene, jaka zajednica“ odgovara na ovaj izazov kroz integrisanu psiho-socijalnu i ekonomsku podršku, obezbeđujući ženama sredstva za izlazak iz ciklusa nasilja i početak novog života.

Profesionalna obuka žena: Nova znanja i veštine za samostalan život

Kroz projekat, 12 žena će imati priliku da uče i razvijaju svoje radne veštine na kursu muško – ženski frizer i krojač – šivač. Cilj ovih obuka je ne samo da ih obuče za konkretne zanate, već i da im omogući veću konkurentnost na tržištu rada. Pored stručnih znanja, obuke su osmišljene tako da učesnice steknu samopouzdanje i ekonomsku nezavisnost.

Šta polaznice mogu da očekuju?

Ukupno 12 polaznica je podeljeno u dve grupe, po 6 na svakom kursu. Nakon završene obuke, svim učesnicama biće obezbeđena tromesečna stručna praksa, uz novčanu naknadu obezbeđenu kroz sam projekat. Praksa će im pomoći da unaprede svoje sposobnosti i steknu iskustvo koje je presudno za zapošljavanje.

Nakon uspešnog završetka obuke i prakse, svaka žena će dobiti sertifikat koji potvrđuje njene stečene veštine i kvalifikacije kao frizer ili krojač. Ovaj sertifikat će biti značajan korak u njihovoj profesionalnoj karijeri i omogućiće im da lakše nađu posao u ovim oblastima.

Podrška koja menja živote

Projekat „Bezbednost za žene, jaka zajednica“ nije samo inicijativa koja pruža kratkoročnu pomoć, već dugoročni korak ka samostalnosti žena koje su prošle kroz teške životne trenutke. Kroz ovaj projekat, žene ne samo da dobijaju obuku i mogućnost da se ponovo zaposle, već dobijaju i podršku koja će im omogućiti da postanu ekonomski nezavisne i psihološki osnažene. U kontekstu izazova s kojima se suočavaju, ova vrsta podrške predstavlja važan korak u pravcu prevencije i izlaska iz ciklusa nasilja koji i dalje pogađa veliki broj žena u Srbiji.

Prema podacima iz izveštaja različitih organizacija koje se bave pravima žena, kao što su UN Women i Beograd Open School, oko 70% žena koje dožive nasilje nikada ne prijave svoj slučaj ili ne potraže pomoć. Međutim, statistike pokazuju da je mogućnost „izlaska“ iz nasilne situacije značajno veća kada postoje jasni i dostupni mehanizmi podrške, kao što su sigurne kuće, psiho-socijalna podrška i ekonomska nezavisnost.

Podaci koji ukazuju na uspeh intervencije su takođe promenljivi. Na primer, u Srbiji, programi koji su uključivali osnaživanje žena i ekonomsku podršku (kao što su obuke i mikro-zaduživanje) pokazali su da više od 40% žena koje su prošle ovakve programe uspevaju da trajno prekinu nasilne odnose i postanu ekonomski nezavisne.

 

Related Blogs

sr_RSSerbian